Tubli paraneja Kupi

Koer Kupiga pöörduti kliinikusse seoses mitu kuud kestnud liigse joomise ja urineerimisega. Samuti olid omanikud täheldanud, et Kupi oli kehakaalus juurde võtnud, hingeldama hakanud ning tema seljalt olid karvad ära tulnud. Juhtus sageli, et Kupi ei suutnud enam hommikust jalutuskäiku oodata ja pissis tuppa.

Ülevaatusel selgus, et koera kõhuümbermõõt oli suurenenud, selg nõgus ning nimmepiirkonda oli tekkinud karvakadu naha pigmenteerumisega.

Teostasime Kupile erinevad uuringud, millest selgus, et vereproovis olid maksanäitajad ja kortisool normväärtustest kõrgemad, röntgenipildil näha maksa suurenemist, uriiniproovis põletikunäitajate olemasolu ning uriini erikaal oli normist madalam, mis kinnitas liigset joomist ja urineerimist. Lisaks tegime mitmeetapilise vereproovi, mis aitas meil lõppdiagnoosini jõuda.

Nimelt on Kupil hüperadrenokortitsism. Tegemist on endokriinhaigusega, mille käigus organismis toodetakse teatud hormoone liiga palju, mis omakorda mõjutavad mitmeid organeid. Haiguse kõige tüüpilisemad tunnusted on liigne joomine, urineerimine ja söögiisu, kõhupiirkonna suurenemine, selja nõgusus, lõõtsutamine, karvakadu ning nahamuutused.

Alustasime suukaudse ravimiga, mis aitab liigselt toodetud hormoonide sünteesi vähendada. Ravi alguses pidi Kupi mitmeid kordi käima kordusuuringutel, et hinnata ravivastet. Koera üldenesetunne hakkas peagi pärast raviga alustamist paranema – liigjoomine ja -urineerimine vähenesid, sh hommikuti tuppa urineerimine. Samuti hakkas kehakaal tasapisi langema, kuid vereproovis nii kiireid muutuseid ei toimunud. Kupil tekkis vahepeal taas põiepõletik, mis on antud haiguse sagedaseks komplikatsiooniks. Peaaegu aasta kulus, et Kupil kasvaks nimmepiirkonda karv tagasi ning nahk muutuks taas tavapärast tooni.

Tegemist on eluaegse raviga. Oleme leidnud hetkel Kupile sobiva ravimidoosi, mis hoiab tema üldenesetunde hea ning vereproovid korras. Kindlasti tuleb jätkab kordusvisiitidega, vältimaks haiguse kontrolli alt väljumist.

Soovime Kupile head tervist ja pikka iga!